بر اساس مصوبه شوراي معاونين وزارت نفت، كسب دانش فني طراحي و تکنولوژی ساخت توربين گازي به عنوان يكي از دو طرح اصلي و با اولويت اول وزارت نفت شناخته شده است. به همين منظور مقرر گرديد تا با سرمايه‌گذاري مشترك گروه توربوکمپرسور نفت (OTC) و مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران، طرح مذكور با هدف ورود و نهادينه‌سازي دانش فني طراحي و تکنولوژی ساخت توربين گازي صنعتی با توان 25 مگاوات و کسب نشان ملی اجرايي گردد.

توربوتک از همان بدو تاسیس، در تعامل با سایر شرکت های مجموعه OTC همانند MIGT، OTECو غدیر یزد، جهت پیشبرد ماموریت های سپرده شده به وی به عنوان دفتر طراحی مجموعه OTC ، سازماندهی خود را از آذرماه سال 1389 در قالب طرح توربین ملی انجام داد. اگرچه در همان زمان هم پشتوانه های 5 ساله ذخیره داشت.

با توجه به اهداف گروه OTC براي توليد محصول و صادرات آن و با توجه به تحريم هاي جامعه ي بين المللي عليه ايران، توليد محصول توربين گازي با نشان ملی از اهميت به سزايي برخوردار است كه از طريق اجرای طرح توربین ملی قابل دستيابي مي‌باشد.

از دستاوردهای مهم این طرح در شرکت توربوتک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ایجاد حس خود اتکایی بر پایه دانش و توان مهندسان داخلی
 2. ایجاد زیر ساخت های مهندسی و مدیریتی برای اجرای پروژه های بومی سازی دانش طراحی و تکنولوژی ساخت موتورهای توربینی تدوین دانش طراحی و تکنولوژی ساخت روتور، محفظه، پره های توربین، پره های کمپرسور، پوسته ها، یاتاقان ها، کلاچ، تجهیزات جانبی و کمکی و سایر مجموعه ها و مولفه ها در توربین گازی ملی IGT25
 3. تدوین دانش مدیریت زنجیره تامین و مهندسی خرید اقلام تامینی توربین گازی ملی IGT25
 4. تدوین دانش انتگراسیون سیستمی توربین گازی ملی IGT25
 5. تولید نرم افزار بومی سازی شده سیستم کنترل توربین گازی ملی IGT25
 6. ایجاد زیر ساخت های لازم جهت پاسخگویی به انحرافات و محدودیت های تولید (TSR/NCR) توربین گازی ملی IGT25
 7. تولید کلیه مدارک توربین گازی ملی IGT25 شامل مدارک طراحی، ساخت، مونتاژ و تست، راه اندازی، بهره برداری، نگهداری و تعمیرات، و نیز مدارک مشتری
 8. ثبت ده ها اختراع بر روی توربین گازی ملی IGT25 در راستای کسب نشان ملی
 9. ایجاد زیر ساختهای لازم نرم افزاری جهت مدیریت دانش و کنترل پروژه مانند DCC و PLM

شرکت توربوتک به عنوان دفتر طراحی مجموعه OTC، مجری پروژه طراحی توربین IGT25 در قالب طرح توربین ملی در داخل شرکت توربوتک می باشد. طرح توربین ملی شامل سه سبد پروژه بوده که عبارتند از:

 1. سبد سیستمی
 2. سبد قطعه ای
 3. سبد تست

ساختار طرح توربین ملی در شرکت توربوتک مطابق شکل زیر می باشد که در ارتباط با گروه های تخصصی شش گانه شرکت (سیستم، مکانیک، تکنولوژی ساخت، توربوماشین، احتراق و برق) در یک ساختار ماتریسی همکاری نموده و اهداف طرح را پیش می برد.

ساختار طرح توربین ملی در شرکت توربوتکساختار طرح توربین ملی در شرکت توربوتکساختار طرح توربین ملی در شرکت توربوتک

با توجه به اینکه توربین گاز از قطعات و اجزای مختلفی از قبیل کمپرسور، محفظه احتراق، توربین، تجهیزات جانبی و سیستم کنترل و .. تشکیل شده است و هر کدام از این اجزاء به دلیل پیچیدگی و گستردگی پروژه مستقلی تعریف شده اند، لازم است ارتباطات و خروجی های این پروژه ها در سبدی از پروژه ها مدیریت گردد. این مدیریت ارتباطات از آن جهت مهم می باشد که کارکرد وتغییر در طراحی و ساخت هر یک از این قطعات (پروژه ها) بر همدیگر و بر کارکرد کل موتور تاثیر می گذارد.

سبد پروژه های سیستمی در واقع مشتمل بر پروژه هایی است که در ارتباط با کل توربین گازی می باشند و از انحصار طراحی بر روی یک قطعه و یا بخش خاص توربین گازی خارج می باشند.

سبد سیستمی از پروژه های ذیل تشکیل شده است:

 1. طراحی
 2. کدگذاری
 3. نرم افزار سیستم کنترل
 4. سخت افزار سیستم کنترل
 5. مونتاژ
 6. راه اندازی
 7. پشتیبانی
 8. تجهیزات جانبی و کمکی
 9. پایگاه داده (PLM)

در شکل زیر جایگاه سبد سیستمی در ساختار طرح توربین ملی مشخص گردیده است.

جایگاه سبد سیستمی در ساختار طرح توربین ملی در شرکت توربوتک

شرح مختصر پروژه :

پروژه طراحی جهت توسعه مدل های کل موتور در پیش بینی عملکرد، عمر و انعطاف پذیری توربین و تجمیع مشخصات توربین گازی IGT25 از دیدگاه های ذکر شده می باشد.

ارتقای پکیج توربوکمپرسور IGT25 با دیدگاه افزایش عملکرد، عمر، انعطاف پذیری و یا حالت های ترکیبی از سناریوهای معرفی شده نیز از جمله فعالیت های مورد نظر این پروژه می باشد . ارتقای توربین می تواند به صورت تغییرهای کوچک در هندسه مسیر اصلی جریان گاز، تغییرات در سیستم کنترل و یا تغییرات در تجهیزات جانبی باشد.

هدف پروژه :

هدف از تعریف این پروژه بررسی رفتار توربین گازی IGT25 در شرایط مختلف کاری و محیطی با دیدگاه مولتی دیسیپلینری و تجمیع مشخصات موتور از دیدگاه عملکرد، عمر و Operability می باشد.

چشم انداز پروژه :

این پروژه با دیدگاه ارتقا قطعات و مجموعه های مختلف توربین با در نظر گرفتن نگاه سیستماتیک به کل پکیج توربین گازی در راستای افزایش توان، انعطاف پذیری و عمر قطعات حساس توربین همراه با عملکرد بهینه در بخش های مختلف موتور و در کل پیکج توربین در حال انجام میباشد.

پروژه طراحی

شرح مختصر پروژه :

در هر صنعتی جهت شناسایی قطعات، تولید، ردیابی، کنترل کیفیت، نگهداری و تعمیر و همچنین تامین موجودی و خدمات پس از فروش نیاز به کدگذاری وجود دارد و کدگذاری مناسب می‌تواند تمام این امور را تسهیل نماید. داشتن یک روش کدگذاری مختص هر شرکت، که علاوه بر هم ‌راستایی با اهداف و چشم‌اندازهای آن شرکت، اجرایی نیز باشد از جمله نیازهای تبدیل شدن به یک شرکت طراح و سازنده است. پروژه کدگذاری در شرکت توربوتک وظیفه تعریف یک سیستم کدگذاری بومی در خصوص کدینگ مدارک، قطعات، مجموعه ها و کل پلنت را بر عهده دارد.

هدف پروژه :

واحد کدینگ شرکت توربوتک با هدف بومی سازی کدهای مدارک توربین IGT25 اعم از نقشه ها، مدارک طراحی، ساخت، مشتری، نصب و راه اندازی، نگهداری و تعمیرات و همچنین کدگذاری اجزا پلنت راه اندازی گردیده است.

چشم انداز :

استفاده از سیستم کدگذاری بومی با رعایت اصول و استانداردهای کدگذاری در راستای ایجاد یک شبکه زیرساخت جامع به منظور یکپارچه سازی سیستم کدینگ در کل مجموعه OTC


شرح مختصر پروژه :

شرکت توربوتک در راستای طراحی و تولید توربین بومی IGT25، به مدت 3 سال اقدام به انجام توسعه و بازطراحی نرم افزار سیستم کنترل توربین گازی با کاربری توربوکمپرسور و توربوژنراتوری نموده است.

این پروژه وظیفه پیاده کردن لاجیک توربین گاز را برعهده دارد. خروجی این پروژه به صورت نرم افزار لاجیک در سایت روی PLC های سخت افزاری دانلود می شود و همینطور به صورت PLC مجازی بر روی کامپیوتر به منظور ارتباط با مدل کل موتور در اختیار پروژه طراحی قرار می گیرد.

هدف پروژه :

هدف از راه اندازی پروژه نرم افزار سیستم کنترل به منظور دستیابی به دانش بومی‏شده نرم‏افزار کنترل توربین‏ گازی الگو و پیاده‏سازی و بازطراحی آن در پروژه توربین ملی IGT25 می باشد.

چشم انداز :

با بومی سازی دانش طراحی نرم افزار سیستم کنترل سازگار با توربین IGT25، زمینه های لازم جهت طراحی نرم افزار سیستم کنترل برای انواع توربین گازی و ایستگاه نیز فراهم خواهد شد.

پروژه نرم افزار سیستم کنترلپروژه نرم افزار سیستم کنترل

شرح مختصر پروژه :

از آنجا که ساخت توربین ملی بدون در نظر گرفتن کسب دانش طراحی و ساخت سخت‌افزار سیستم کنترل و اثر تغییرات انجام یافته توربین گاز در سیستم کنترل میسر نیست، پروژه سخت‌افزار سیستم کنترل توربین ملی در شرکت توربوتک تصویب گردید.

منظور از سخت افزار کنترل در این پروژه، تابلوهای کنترل، برق و جعبه تقسیم‌های پلنت هستند که وظیفه کنترل و تغذیه توربین و تجهیزات جانبی را بر عهده دارند. بنابراین کلیه تجهیزات جانبی کنترلی خارج از این مجموعه اعم از سنسورها، عملگرها و موتورها خارج از حیطه این پروژه بوده و فعالیت‌های آن در سایر پروژه های مربوطه انجام می‌گردد.

هدف پروژه :

هدف از تعریف این پروژه، شناسایی سخت‌افزار سیستم کنترل توربین الگو و طراحی سخت‌افزار سیستم کنترل ارتقا یافته توربین ملی بر اساس نیازها و تغییرات انجام یافته در آن و تهیه مدارک مورد نیاز خرید، ساخت و رویه‌های تست و تحویل گیری می‌باشد.

چشم انداز پروژه :

با ایجاد زیر ساختارهای لازم در خصوص طراحی و تولید تابلوهای برق و کنترل توربین ملی زمینه برای بومی سازی طراحی و ساخت سیستم برق و کنترل سازگار با انواع توربین گازی نیز فراهم خواهد شد.


شرح مختصر پروژه :

توربين IGT25 به عنوان يك محصول صنعتي،‌ داراي قطعات، مجموعه‌ها و زيرمجموعه‌هايي است كه كنار هم قراردادن صحيح آنها نيازمند آگاهي،‌ تجربه و دانش خاص مي‌باشد.

بطور كلي فرايند مونتاژ در پروسه توليد محصولات و مجموعه‌هاي صنعتي،‌ مرحله‌اي است پس از ساخت كه در آن قطعات مكمل و مرتبط با در نظر گرفتن دستورالعمل‌ها،‌ قيود و محدوديت‌هاي خاص (نظرات كارشناسان طراح،‌ محدوديت‌هاي كاركردي طرح،‌ ابعاد و اندازه‌ها و...) در كنار يكديگر قرار گرفته تا محصول نهايي آماده و به بهره‌برداري برسد.

هدف پروژه :

هدف اصلي پروژه مونتاژ تهیه دستورالعمل های مونتاژی، بررسي نحوه چيدمان و تركيب‌بندي مجموعه‌ها و زيرمجموعه‌ قطعات توربين IGT25،‌ فعاليت‌ها،‌ مدارك و ابزارهايي است كه با كمك آنها مونتاژ و دمونتاژ قطعات توربين در بهينه‌ترين حالت امكان‌پذير باشد.

چشم انداز پروژه :

مدیریت هزینه و زمان همراه با رعایت اصول فنی در راستای بهینه نمودن فرآیند مونتاژ قطعات و مجموعه های توربین IGT25


شرح مختصر پروژه :

راه اندازی به یک فرایند سیستماتیک اطلاق می شود که طی آن، با بکارگیری مجموعه ای از تکنیک ها و دستورالعمل های مهندسی، به آزمایش، بازرسی و تست تمامی تجهیزات نصب شده در محدوده پروژه در سایت اقدام می گردد.

عملیات راه اندازی پس از اتمام عملیات نصب توربین آغاز و تا شروع کارکرد عادی توربین و تحویل موقت آن به کارفرما ادامه می یابد. به منظور نیل به این مقصود، تهیه کتابچه راه اندازی توربین به زبان انگلیسی که دربرگیرنده دستورالعمل ها ، مدارک کنترل کیفی و بسته های کاری مرتبط با راه اندازی هر زیر سیستم باشد در دستور کار قرار گرفته است. این کتابچه در برگیرنده دستورالعمل های نصب توربین نمی باشد. کتابچه راه اندازی توربین در کنار مدارک فنی خاص هر پروژه از قبیل نقشه ها، دیاگرام-های سیم کشی و سایر مدارک مرتبط، در هنگام راه اندازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

هدف پروژه :

هدف از اجرای پروژه راه اندازی توربین ملی در شرکت توربوتک، تدوین مدارک فنی مورد نیاز عملیات راه اندازی در سایت جهت استفاده تیم راه اندازی توربین منطبق با ساختار توربین ملی می باشد

چشم انداز پروژه :

اطمینان از عملکرد صحیح کل پکیج توربین همراه با تسهیل فرآیند راه اندازی و کاهش زمان


شرح مختصر پروژه :

جهت استفاده از هر ابزار، ماشین و یا تکنولوژی بدون داشتن اطلاعات کافی از نحوه عملکرد و برخی از زیر ساختارهای لازم نمی‌توان آن را به خوبی اداره نمود و به خدمت گرفت. در این راستا ارائه کاتالوگ‌ها، دستورالعمل‌های نگهداری و تعمیر و.. به مشتری جهت به کارگیری مناسب ماشین بر عهده سازنده می‌باشد. برای بررسی سریع و آسان این مدارک، در موقع راه‌اندازی، عملکرد عادی، قطع عملکرد و توقف توربین، نیازمند ارائه‌ی یک طبقه‌بندی مدون، کارا و استاندارد هستیم. پروژه پشتیبانی در راستای تهیه و تولید این مدارک در قالب های متناسب با نیاز مشتری و منطبق بر استاندارد های مرتبط تعریف گردیده است.

هدف پروژه :

تهیه و تدوین مدارک مربوط به نگهداری و تعمیرات و دستورالعمل های مربوط به کارکرد و عملکرد کل پکیج توربین

چشم انداز پروژه :

دسته بندی و تهیه پکیج مدارک مشتری به نحوی که در نهایت کاربر پسندانه بودن از نظر محتوا و دسته بندی دربرگیرنده مجموعه کاملی از اطلاعات مورد نیاز مشتری جهت تسهیل در کار با توربین گازی IGT25 باشد.


شرح مختصر پروژه :

پروژه تجهیزات جانبی و کمکی در بر گیرنده تمامی سیستم‌های جانبی توربین گاز الگو می‌باشد. به طور کلی تمامی سیستم‌ها به غیر از سیستم‌های مربوط به موتور و سیستم کنترل در چهارچوب این پروژه قرار می‌گیرند.

به طور کلی فعالیت‌های پروژه تجهیزات جانبی را می‌توان در پنج دسته کلی:

 1. مطالعه استاندارد و پرکتیس‌های طراحی سیستم به منظور استخراج فلسفه‌های طراحی
 2. مدل‌سازی و شبیه‌سازی سیستم
 3. تهیه مدارک سیستم جانبی
 4. تحلیل‌های تنش، زلزله و عمر
 5. تولید مدارک تجهیزات جانبی توربین IGT25

تقسیم‌بندی نمود.

هدف پروژه :

بومی سازی و بازطراحی سسیتم های جانبی و کمکی با بهره گیری از تکنولوژی روز مورد استفاده در سایر شرکت های سازنده توربین گازی در جهان براساس ساختار طراحی توربین IGT25 در راستای دستیابی به عملکرد بهینه پکیج توربین

پروژه تجهیزات جانبی و کمکی

پروژه‏ی PLM جهت تهیه سیستمی برای پوشش دهی کل چرخه حیات محصول تعریف گردیده است که فرآیند چرخه حیات محصول توربوکمپرسورهای توربین های گازی به شکل زیر می باشد:

 1. نیازسنجی بازار و آنالیز محصولات
 2. طراحی - مهندسی مفهومی
 3. طراحی- مهندسی محصول
 4. مهندسی ساخت و تولید
 5. ساخت و تولید
 6. فروش و نصب و راه اندازی
 7. تعمیر و بهره برداری

در حقیقت سیستم PLM برای اتوماتیک نمودن چرخه حیات توربین‏های گازی و مدیریت چرخه حیات محصول و تعریف، طراحی، تولید و عرضه‏ی نسخه های مختلف محصول توربین‏های گازی می باشد.

هدف پروژه :

هدف از پروژه PLM ایجاد بستری برای گردش اطلاعات در طول فرآیند چرخه حیات محصول توربین های گازی می‏باشد. همچنین کاهش‏دادن هزینه تمام شده محصول ، پاسخ‏دادن به تعهدات تولید انبوه و تولید یک محصول مشخص با مشخصات تعریف شده از دیگر اهداف این پروژه می باشد که در نهایت به رضایت مشتریان این محصول منجرخواهد شد.

چشم انداز پروژه :

چشم‏انداز این پروژه اتصال کلیه سازندگان و شرکت های دست اندرکار طراحی، تولید و عرضه‏ی نسخه های مختلف محصول توربین‏های گازی در سطح کشور عزیزمان ایران می باشد.


برای آنالیز موتور از جنبه‌های مختلف طراحی، ساخت، مونتاژ، تست و ...، سه سبد اصلی پروژه (سبد قطعه‌ای، سبد سیستمی و سبد تست) تعریف گردیده که در سبد قطعه‌ای آنالیزها برای هر Component صورت گرفته و در سبد سیستمی آنالیزها بصورت تجمیعی بررسی می‌شوند. فعالیت ها و موضوعات مربوط به تست نیز بدلیل اهمیتی که داشته است و نیز تجربه جمعی کمی که در این زمینه وجود دارد، در یک سبد تجمیع و متمرکز شده است.

در پروژه های سبد قطعه ای، عملکرد، عمر و جانمایی Componentهای اصلی موتور در قسمت Core Engine، که در شکل زیر نشان داده شده است، مورد تحلیل قرار می‌گیرد. از اهداف تعریف شده برای پروژه‌های سبد قطعه‌ای را میتوان به انجام انواع آنالیزهای طراحی و تکنولوژیکی مجموعه ها بصورت مجزا، تهیه Mapهای عملکردی مجموعه ها، آنالیزهای عمر در شرایط مختلف و پاسخگویی به دیگر نیازمندی‌های کل مدل موتور اشاره کرد.

سبد قطعه ای از پروژه های ذیل تشکیل شده است:

 1. پره های ثابت و متحرک کمپرسور
 2. پره های ثابت و متحرک توربین
 3. محفظه احتراق
 4. روتور
 5. نقشه کشی
 6. اقلام تامینی
 7. Piping

در شکل زیر جایگاه سبد قطعه ای در ساختار طرح توربین ملی مشخص گردیده است.

هدف پروژه :

هدف از پروژه PLM ایجاد بستری برای گردش اطلاعات در طول فرآیند چرخه حیات محصول توربین های گازی می‏باشد. همچنین کاهش‏دادن هزینه تمام شده محصول ، پاسخ‏دادن به تعهدات تولید انبوه و تولید یک محصول مشخص با مشخصات تعریف شده از دیگر اهداف این پروژه می باشد که در نهایت به رضایت مشتریان این محصول منجرخواهد شد.

چشم انداز پروژه :

چشم‏انداز این پروژه اتصال کلیه سازندگان و شرکت های دست اندرکار طراحی، تولید و عرضه‏ی نسخه های مختلف محصول توربین‏های گازی در سطح کشور عزیزمان ایران می باشد.

جایگاه سبد قطعه ای در ساختار طرح توربین ملی در شرکت توربوتک

شرح مختصر پروژه :

کمپرسور هوا یکی از اجزاء اصلی توربین گاز است که وظیفه تامین هوای فشرده را به عهده دارد که معمولا به عنوان بزرگترین مصرف کننده توان در توربین گاز مطرح است.

زیرپروژه کمپرسور به سه بخش طراحی، تکنولوژی ساخت و نظارت بر ساخت شکسته می شود. از منظر طراحی در این پروژه به شناسایی مدارک و نقشه‌های قطعات به منظور مهندسی معکوس، بررسی و تحلیل اجزاء کمپرسورIGT25، تعیین نقاط گلوگاهی طراحی جهت طراحی و ارتقا از منظر متریال، عمر، راندمان و عملکرد کمپرسور پرداخته شده است. این پروژه از دیدگاه تکنولوژی ساخت، تهیه (Inspection & Test Plan) ITP، تنظیم شناسنامه فنی و سپس نظارت بر ساخت و تست و تحویل گیری پره‌های ثابت و متحرک کمپرسور به بحث طراحی و بومی سازی این بخش از توربین ملی می‌پردازد.

هدف پروژه :

پروژه کمپرسور در راستای طراحی، ساخت، تست قطعات حین ساخت و پس از ساخت و ارتقاء بخش های مختلف کمپرسور توربین IGT25 (شامل پوسته های کمپرسور در بخش های پیشین، میانی و پسین و پره های ثابت و متحرک کمپرسور) و همچنین نظارت برساخت قطعات در این بخش به منظور تضمین کیفیت قطعات در راستای رسیدن به عملکرد مناسب و متقارن با شرایط توربین IGT25 تعریف و در حال انجام می باشد.

چشم انداز پروژه :

این پروژه ارتقاء کمپرسور توربین گازی از لحاظ جنس قطعات، عمر، بازدهی و عملکرد در شرایط مختلف کاری در توربین های گازی به صورت کاملا بومی سازی شده و متناظر با برترین تکنولوژی های ساخت مورد استفاده بزرگترین شرکت های سازنده توربین گازی در جهان را مدنظر قرار داده است.

پروژه پره های ثابت و متحرک کمپرسور

شرح مختصر پروژه :

پره های توربین مهم ترین اجزاء توربین از نقطه نظر تکنولوژی ساخت و هزینه می‌باشند. به طور متوسط نزدیک به 20% هزینه ساخت یک توربین گازی متعلق به پره های طبقه اول بخش توربین می باشد. همزمان با آغاز فعالیت های پروژه توربین ملی IGT25 قسمت توربین به عنوان یکی از چالش برانگیزترین زیر‌پروژه‌ها مورد توجه خاص این شرکت قرار گرفت.

دمای ورودی به توربین در توربین ‌گازی IGT25 در حدود 1480 درجه کلوین می‌باشد، به همین دلیل از تکنولوژی‌های مدرن خنک‌کاری در مسیرهای خنک‌کاری داخل پره‌ها استفاده شده است. همچنین پره های توربین دارای طراحی مدرنی از نقطه نظر آیرودینامیکی می‌باشند. در این توربین هر دو طبقه توربین GG (Gas Generator)و استاتور طبقه اول توربین توان(Power Turbine) این توربین‌گاز دارای خنک‌کاری با تکنولوژی‌های مدرن و پیچیده می‌باشد. شبیه‌سازی آیرودینامیکی و حرارتی نیاز به هندسه و اطلاعات دقیق هندسی دارد، بنابراین تولید اطلاعات هندسی مسیرهای خنک‌کاری پره‌های این توربین‌گاز اهمیت ویژه‌ای دارد.

هدف پروژه :

هدف از این پروژه بومی سازی طراحی، ساخت، تحلیل آیرودینامیکی و انتقال حرارت پره های توربین و در نهایت تست های طراحی، عملکردی و تحویل گیری پره های داغ توربین می باشد.

چشم انداز پروژه :

پروژه پره توربین در راستای ارتقاء پوشش، مواد، آیرودینامیک و خنک کاری پره های توربین و استاتور پارت ها و بهبود فرآیند ساخت این بخش از توربین گازی به صورت کاملا بومی و با مدنظر قرار دادن بهبود عملکرد و عمر کل توربین گازی در شرکت توربوتک در حال انجام می باشد.

پروژه پره های ثابت و متحرک توربین

شرح مختصر پروژه :

وظیفه اصلی محفظه احتراق توربین گازی، تبدیل کارآمد و تقریبا کامل محتوای انرژی شیمیایی سوخت به انرژی حرارتی در محدوده گسترده شرایط کاری توربین می‌باشد. علاوه بر این، محفظه احتراق توربین‌های گازی صنعتی امروزی باید نیازمندی‌های مختلف از قبیل قابلیت اشتعال و استارت مطمئن موتور در شرایط مختلف، محدوده گسترده پایداری شعله و اجتناب از خاموش شدن یا ناپایدار شدن شعله در شرایط کاری مختلف، افت فشار اندک، توزیع دمای خروجی (پترن فاکتور) مناسب جهت بیشینه نمودن عمر پره‌های توربین و مجموعه‌های مرتبط با آن، و نیز تولید آلاینده‌های اندک را به خوبی ارضا نمایند. علاوه بر این هزینه و پیچیدگی ساخت و تعمیر محفظه باید تا حد ممکن پایین بوده و عمر محفظه نیز تا جای ممکن افزایش یابد. همچنین قابلیت استفاده از سوخت‌های مختلف نیز امروزه یک قابلیت رقابتی مهم برای محفظه‌های احتراق توربین‌های گاز صنعتی به شمار می‌آید.

هدف پروژه :

این پروژه با هدف طراحی، تحقیقات تکنولوژیکی و تدوین پروسه های ساختی و تعیین نقاط گلوگاهی از دید عملکردی و عمر و ارائه راهکارهای اصلاحی با استفاده از متدلوژی طراحی و بررسی محفظه تست شده به منظور دستیابی به عملکرد و عمر بهینه و مورد انتظار محفظه احتراق توربین گازی IGT25، در شرکت توربوتک در حال فعالیت می باشد.

چشم انداز پروژه :

توسعه ابزارهای دقیق و سریع به همراه ایجاد تست استندهای مولفه ای با هدف رسیدن به دانش طراحی، تست و ساخت انواع محفظه های توربینی و همچنین ارتقاء محفظه های موجود از دیدگاه عملکردی، قابلیت کارکرد و عمر بخشی از برنامه های بلند مدت پروژه محفظه احتراق میباشد.

پروژه محفظه احتراقپروژه محفظه احتراق

هدف این پروژه شناسایی مجموعه قطعات روتور‌های توربین گازی IGT25، تحلیل شرایط روتورها از منظر توزیع دما، رفتار روتوردینامیکی و جابجایی روتورها به منظور محاسبه لقی نوک پره‌ها در حین عملکرد توربین است. در کنار شبیه‌سازی‌های عملکردی و مباحث مرتبط با محاسبه لقی، تخمین عمر روتور بر اساس توزیع دما و نیروهای وارد بر روتور در شرایط عملکردی نیز در دستور کار پروژه روتور قرار داده شده است. بخش دیگری از پروژه روتور به مباحث مرتبط به تدوین دانش و انتقال تکنولوژی ساخت روتور، تست و بازرسی‌های لازم در حین فرایند ساخت به منظور دستیابی به کیفیت مطلوب، و تحویل‌گیری مجموعه روتورها اختصاص دارد.

در پی ارتباطی که باید بین شرایط شبیه سازی کل موتور و شبیه سازی جزیی در مولفه‌ها برقرار شود، فعالیت‌های مربوط به روتور به عنوان یک سازه اصلی در توربین گاز، در پروژه روتور گنجانده شده است. به دلیل مونتاژ پره‌های کمپرسور و توربین بر روی روتور، مسیر جریان سیال و لقی میان نوک پره‌ها و کیسینگ متاثر از رفتار روتور در شرایط عملکردی است. رفتار روتور به نوبه خود متاثر از توزیع دمایی، هندسه روتور، سختی ساپورت و یاتاقان‌ها، ارتعاشات و رفتار دینامیکی روتور در شرایط عملکردی مورد مطالعه است.

به منظور رسیدن به اهداف تعیین شده پروژه، کارگروهی متشکل از تخصص‌های مختلف تشکیل شده و جنبه‌های مختلف از منظر طراحی، تکنولوژی ساخت مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته‌اند. در خلال این بررسی و تحقیق، تست‌های لازم نیز شناسایی شده و شرایط انجام و معیار پذیرش برای نتایج استخراج خواهد شد.

پروژه روتور

در توليد سنتي زماني كه طرح تعريف مي‌شود، ابتدا بايد طراحي مقدماتي صورت گرفته و يك نمونه اوليه از آن در كارگاه ساخته شود. سپس بر روي اين طرح چندين بار طراحي مجدد، بهينه‌سازي و ... صورت مي‌گيرد تا رضايت مشتري يا نياز بازار تأمين شود. اين سيكل زمان و هزينه زيادي را در ‌بر خواهد داشت. اما امروزه با كمك كامپيوتر مي‌توان كل طرح را در نرم‌افزار مدل‌سازی پياده كرده و با امكاناتي كه نرم‌افزار در اختيار مي‌گذارد يك بار از ابتداي مطرح شدن طرح، طراحي و بهينه‌سازي را در دنياي مجازي نرم‌افزار با دقت و سرعت بالا انجام داد و نتيجه را مورد بررسي قرار داد. با اين روش مي‌توان مشكلات حين طراحي و ساخت محصول، خط توليد و ... را يافته و با كاهش هزينه طراحي، نسل بعدي محصول را برنامه‌ريزي و بهينه‌سازي نمود. همچنین با بهره‌گیری از مدل تهیه شده امکان پاسخگویی به مشکلات حین تولید و مونتاژ نیز میسر می‌گردد.

در اين بخش، به توضیح و بررسی اقدامات اولیه و زیرساختی، روند اصلی انجام کار و در نهایت دستاوردها و نتایج حاصل از طراحی و مدلسازی توربین ملی(IGT25) پرداخته می‌شود.

این پروژه شامل مدلسازی سه بعدی توربین در بخش های Core engine و AAC، تهیه نقشه‌های قطعات و مجموعه‌ها، پشتیبانی از تولید و پاسخگویی به سوالات فنیTSR) و (NCR و.... می باشد.

هدف پروژه :

هدف پروژه نقشه کشی تهیه نقشه ها و مدل های مربوط به قطعات و مجموعه های مختلف توربین IGT25 جهت ساخت این توربین به صورت کاملا بومی میباشد.


اقلام تامینی به قطعاتی گفته میشود که دارای تکنولوژی ساخت پیچیده بوده و عموما در انحصار تولید کنندگان محدود می باشند. با توجه به این امر که بسیاری از این قطعات ، اعم از سنسورها، کلاچ، IGV، یاتاقان‌ها ، شیرهای سوخت و ... اقلامی با تکنولوژی ساخت بالا می‌باشند، سازنده داخلی برای این قطعات وجود نداشته و تکنولوژی ساخت آن‌ها در اختیار کشورهای صنعتی است. به همین دلیل در ابتدای راه طرح توربین ملی، این پروژه با هدف تأمین اقلام وندوری خارج از زنجیره تولید تشکیل گردید

با توجه به شرایط کنونی تحریم های اعمال شده از جانب اتحادیه اروپا تولید و داخلی سازی این قطعات از ابتدا در پروژه توربین ملی از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. بسیاری از این قطعات همانند SSS Clutch، تنها یک تولید کننده دارند.

پروژه اقلام تأمینی در فاز اول برای تأمین 13 مجموعه Core Engine و 4 مجموعه AACتشکیل گردید. برای انجام این منظور با توجه به این امر که یاتاقان‌های توربین IGT25 شامل 5 مجموعه می‌باشند، هشت تیم تخصصی برای قطعات وندوری Core Engine و چهار تیم برای قطعات وندوری AAC تشکیل گردید.

هدف پروژه :

هدف اصلی این پروژه در مرحله اول تامین تجهیزات خارج از زنجیره تامین سازنده اصلی بود. علاوه بر این هدف، اطمینان از تامین تجهیزات تحت شرایط تحریم، باز کردن فضای تجاری برای مدیران با افزایش منابع تامین و بررسی امکان ارتقا فنی تجهیزات وندوری از دیگر هدف های پروژه بود. پس از پیشرفت پروژه با هدف تأمین قطعات وندوری و رسیدن به اهداف تعیین شده در مرحله اول پروژه، ساخت داخل قطعات وندوری در دستور کار تیم‌های تخصصی قرار گرفت.

چشم انداز پروژه :

پروژه اقلام تامینی به دنبال طراحی و بومی سازی ساخت قطعات وندوری سازگار با توربین IGT25 میباشد.

پروژه اقلام تامینیپروژه اقلام تامینیپروژه اقلام تامینیپروژه اقلام تامینی

پایپینگ که در زبان فارسی نیز به کار می‌رود به معنای لوله کشی صنعتی می‌باشد. لوله کشی صنعتی به معنای انتقال سیال با استفاده از لوله و متعلقات (اتصالات، فلنج، گسکت، شیرآلات، صافی، تله بخار،تکیه گاه‌ها و ....) آن از یک نقطه به نقطه دیگر می‌باشد.

پروژه پایپینگ مربوط به لوله کشی سیستم های جانبی توربین از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 1. Power Turbine (Starting)
 2. Instrument Air System (Including Compressor Option)
 3. Cooling / Sealing Air System
 4. Ventilation System GT Room & Aux. Room Over Pressure
 5. Air Intake Filter System
 6. Compressor Washing System
 7. Gas Fuel System
 8. Gas Detection System
 9. Ignition Gas System
 10. Fire Detection And Extinguishing System CO2
 11. Lube Oil System

از جمله فعالیت هایی که در پروژه پایپینگ با هدف ایجاد زیر ساخت کامل مهندسی انجام می گیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. طراحی و مدل سازی سیستم لوله کشی بر اساس مدارک فرآیندی و قواعد تئوری و تجربی (B31.3 , EN 13480 )
 2. مدل سازی نقشه‌های مربوط به تجهیزات ، سازه‌ها، ادوات ابزار دقیق و سینی‌های مربوط به کابل‌های برق و ابزاردقیق
 3. تعیین دسترسی برای اقلام پایپینگ، برق و ابزاردقیق، و نازل‌های تجهیزات در صورت نیاز
 4. جانمایی تجهیزات در داخل پلنت و سازه‌هایی که به عنوان تکیه گاه سیستم لوله کشی به کار می‌روند.
 5. تحلیل استاتیکی سیستم لوله کشی بر اساس نیروهای وارد بر آن
 6. تحلیل دینامیکی سیستم لوله کشی و محاسبه فرکانس طبیعی سیستم لوله کشی
 7. بررسی نیروها و ممان‌های وارد بر نازل تجهیزات که از طرف سازنده اعلام می‌گردد.
 8. تعیین تکیه گاه مناسب برای سیستم لوله کشی بر اساس نتایج تحلیل‌های بدست آمده
 9. تعیین جنس و محاسبه ضخامت اقلام لوله کشی بر اساس شرایط ترمودینامیکی، خواص سیال و شرایط محیط
 10. بررسی فنی مدارک مربوط به اقلام لوله کشی
 11. محاسبه میزان خوردگی مجاز
 12. تهیه لیست اقلام پایپینگ مصرفی،مقدار عایق های موردنیاز تجهیزات و سیستم لوله کشی
 13. تهیه دستورالعمل جوشکاری سیستم لوله کشی و مدارک فنی مربوط به شیرآلات صنعتی

اهداف پروژه :

ایجاد زیر ساخت و تولید مدارک مورد نیاز مهندسی، خرید و ساخت که از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. 3D Model, Isometric, Piping Plan, Plot Plan, Line List, Equipment List, Tie-In List, Single Line, Nozzle Orientation Plan, Construction Procedure,
 2. Standard Support, Stress Analysis Specification, Stress Analysis Report, Civil Work, Load Report
 3. Piping Material Specification, Material Selection Philosophy, Thermal Insulation Specification, Painting & Welding Specification, MTO of Piping, Insulation & Paint MTO for Piping & Equipment, Welding Specification & Welding Documents, Corrosion Analysis, Wall Thickness Calculation, Corrosion Analysis & Report, Special Item Data Sheet, Technical Specification For Valve, Valve Data Sheet, Material Flow Diagram
پروژه Pipingپروژه Piping

با توجه به منابع قابل توجه گاز در ایران، بهره برداری از این میادین به عنوان نقطه عطفی بالقوه در توسعه اقتصادی، نقش بسزایی دارد. یکی از مهمترین الزامات بهره برداری از میادین گاز، در اختیار داشتن توربوکمپرسورهای مناسب و بروز می باشد.

از طرفی دیگر، به علت رفتار پیچیده توربین های گازی، معمولا این ماشین ها بعد از پشت سر گذاشتن مراحل ساخت و مونتاژ جهت اعتبارسنجی و اطمینان از عملکرد صحیح نیازمند تست های متعددی می باشند. به عبارت دیگر می توان گفت تست این توربین ها به عنوان یکی از گلوگاه های توسعه میادین گاز و در نهایت توسعه اقتصادی می باشد. لذا تست و اطمینان از عملکرد صحیح این توربین ها اهمیت فوق العاده ای دارد. بنابراین ساخت و تجهیز تست استند تحویل گیری ری در شرکت OTC نیز در سال 85 به پایان رسید.

ایجاد زیر ساخت مناسب تست به عنوان قاعده و اساس تحویل توربین به مشتری و در نهایت توسعه می باشد. واضح است هر چه زیرساخت مناسب تری ایجاد شود، سرعت تست و تحویل دهی توربین افزایش خواهد یافت. در حال حاضر و با توجه به اهداف بلند مدت شرکت OTC، تست استند ری پاسخگوی این نیازمندی نمی باشد. جهت حل این مشکل و پاسخگویی به اهداف بلند مدت شرکت OTC احداث یک تست استند جدید و بروز توربین اجتناب ناپذیر است.

لذا با توجه به دیدگاه فوق اهداف پروژه های تست به صورت زیر می باشد:

 1. تعریف حداقل تست های مورد نیاز توربین IGT25با هدف تحویل گیری، تشخیص خطا و اعتبارسنجی مدارک طراحی توربین
 2. طراحی و مهندسی تست های مورد نیاز توربین IGT25 بر اساس حداقل نیازمندی های ارائه شده
 3. انجام تست های مورد نیازتوربین IGT25 براساس امکان سنجی های انجام شده
 4. طراحی، مهندسی خرید و نصب سنسورهای اضافی، پروب ها و پوزیشنرها بر روی توربین IGT25 بر اساس حداقل تستهای قابل اجرا
 5. طراحی، مهندسی خرید و نصب سیستم داده برداری بر اساس سنسورها و اقلام اندازه گیری اضافه شده به توربین و.د IGT25
 6. کالیبراسیون سنسورها و پروبهای اضافه شده به توربین IGT25

سبد تست از پروژه های ذیل تشکیل شده است:

 1. تست استند جدید
 2. اعمال تغییرات در تست استند ری
 3. تست توربین ملی
 4. داده برداری

در شکل زیر جایگاه سبد سیستمی در ساختار طرح توربین ملی مشخص گردیده است.

جایگاه سبد تست در ساختار طرح توربین ملی در شرکت توربوتک

نیاز روزافزون کشور به تولید توربین‌های گازی و نگاهی به آینده این تکنولوژی در سطح منطقه‌ای، باعث میشود تا به منظور بهترین سرویس به مشتریان کنونی، جلب مشتریان جدید، گسترش امکانات فعلی و امکان رقابت با رقبای منطقه‌ای، کارگاه تست جدید بایستی علاوه بر امکان تست توربین بر اساس استانداردهای بین المللی (جهت تحویل توربین به مشتری)، دارای چنان تسهیلات ویژه‌ای باشد تا انجام تست‌های طراحی وعیب یابی توربین نیز در دسترس باشد.

لذا تلاش دست‌اندرکاران این پروژه بر آنست تا علاوه بر استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز جهت دستیابی به اهداف تعریف شده، امکان توسعه کارگاه تست جدید برای توربین‌هایی در کلاس 15-30MW فراهم گردد.

شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC) در سال 1379 تاسیس گردید. یکی از اهداف اصلی این شرکت، پاسخگویی به نیاز روز افزون صنایع کشور به توربوماشین ها می‌باشد. در این راستا توانمندی قابل توجهی ایجاد شده و همراه با سرمایه گذاری های انجام شده، ظرفیت مونتاژ توربینهای گازی به 50 دستگاه در سال ارتقاء یافته است. امکانات تست گرم توربین گازی نیز در نیروگاه ری متمرکز شده است. کارگاه موجود در نیروگاه ری تحت لیسانس شرکت زیمنس به بهره برداری رسیده و قابلیت انجام تست های تحویل‌دهی را دارا می باشد. بدلیل برخی محدودیت های فنی، امکانات موجود در کارگاه تست ری، همگام با افزایش تولید توربین گازی، رشد نکرده است. بنابراین در صورت افزایش ظرفیت تولید توربین گازی IGT25 کارگاه مستقر در نیروگاه ری امکان تست کلیه توربین های تولیدی را نخواهد داشت.

لذا، شرکت توربین های گازی صنعتی خاورمیانه تصمیم دارد همراه با افزایش ظرفیت تولید، نسبت به طراحی و ساخت کارگاه جدید تست اقدام نماید. طراحی و ساخت کارگاه جدید در قالب یک پروژه EPC انجام خواهد شد. به منظور ارائه بهترین سرویس به مشتریان کنونی، جلب مشتریان جدید، گسترش امکانات فعلی و امکان رقابت با رقبای منطقه ای، کارگاه تست مورد نظر از جدیدترین روش های تست توربین گازی بهره خواهد برد. استفاده از روش های مدرن تست می تواند علاوه بر ایجاد اطمینان در روند انجام تست، سرعت انجام کار و قابلیت اعتماد (Reliability) به مجموعه را نیز افزایش دهد. علی رغم محدودیت های موجود، گزارش های ارائه شده در قالب مهندسی مفهومی، ثابت میکند کارگاه تست جدید توان تست حداقل 36 توربین گازی IGT25 در سال را دارا خواهد بود. چنانچه روند فعالیتها دارای بهره وری قابل قبول باشد، قابلیت تست حداکثر 48 توربین گازی IGT25 در سال وجود خواهد داشت. این مطلب با استفاده از روش های نرم افزاری قابل اثبات خواهد بود.

هدف پروژه:

با توجه به برنامه تولید چند ساله مجموعه و تولید توربین های ارتقاء یافته با توان بیشتر ، نیاز به یک تست استند جدید به شدت احساس می شود. لذا پروژه تست استند جدید با هدف ایجاد یک مرکز تحقیقاتی تعریف شده است.

چشم انداز پروژه:

دستیابی به دانش طراحی و ساخت تست استندهای پیشرفته توربین گاز


پروژه تغییرات تست استند ری در راستای اهداف کوتاه مدت مجموعه OTC تعریف شده است. در این پروژه سعی بر این است که تست استند ری به گونه ای تغییر یابد که نیازمندی های کوتاه مدت مجموعه را مرتفع سازد. به موازات این پروژه و با توجه به اهداف بلند مدت مجموعه OTC ، پروژه تست استند جدید تعریف شده است. در پروژه تست استند جدید تست های طراحی به صورت کامل تری تعریف و اجرا خواهد شد ولی در این پروژه تست ها به صورت ساده تر و بر اساس استانداردهای مشخصی انجام خواهد شد.

به منظور انجام تغییرات در تست استند ری لازم است در ابتدا سیستم های جانبی توربین به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.

سیستم های جانبی توربین های گاز به سیستم هایی اطلاق می شود که توربین بدون عملکرد صحیح آنها قادر به تولید توان نخواهد بود و یا عملکرد توربین در صورت عدم عملکرد صحیح آنها با اخلال مواجه شده و سبب کاهش عمر توربین می شود. تست استند توربین IGT25 دارای شش سیستم جنبی می باشد. شناسایی و بررسی این سیستم ها می تواند در جهت بهینه سازی آنها به منظور تغییرات لازم در تست استند مؤثر باشد.

تست استند توربین IGT25 در شهر ری به طور کلی دارای شش سیستم جنبی علاوه بر موتور می باشد. این سیستم ها عبارتند از:

 1. سیستم روغنکاری
 2. سیستم جرقه زنی
 3. سیستم هوای فشرده
 4. سیستم خنک کاری
 5. سیستم سوخت رسانی
 6. سیستم تمیزکاری (پرجینگ)

بر اساس شناسایی های صورت گرفته و همچنین تست های مورد نیاز تعریف شده که در پیوست آمده است، ابزارهای اندازه‌گیری و سنسورهایی برای انجام تست‌های آینده موتور توربین گاز IGT25 تعیین شده است.

هدف پروژه :

توربین های گاز تولید شده در مجموعه تغییرات کمی نسبت به یکدیگر دارند. به منظور تست توربین های گاز IGT25 و داده-برداری بیشتر از این توربین ها لازم است تغییرات جزئی در تست استند ری اعمال شود. هدف این پروژه ایجاد تغییرات لازم بر اساس تغییرات جزئی توربین های IGT25 می باشد.

چشم انداز :

زیر ساخت مناسب ایجاد شده و رسوب دانش در این پروژه در پروژه های داده برداری و تست استند جدید مورد استفاده قرار می-گیرد.


با توجه به اهمیت تست توربین های گازی و همچنین نیاز صنایع مختلف، سازندگان توربین های گاز انجام تست های خاصی را به طور مداوم مد نظر قرار می دهند. این تست ها به عنوان تست هایی محسوب می شوند که اغلب در استانداردها تعریف نشده اند. مواردی که از نظر شرکت توربوتک باید قبل از تولید انبوه توربین گاز، مورد ارزیابی قرار گیرد به صورت زیر است:

 1. عملکرد توربین گاز در شرایط مشابه سایت
 2. پروفیل هوا ورودی به توربین گاز
 3. ارزیابی و استخراج منحنی های عملکردی کمپرسور
 4. بهینه سازی عملکرد پره های متحرک ورودی کمپرسور
 5. هندسه مجرای گازهای خروجی
 6. ارزیابی استارت سریع موتور شرایط گذرای موتور
 7. ارزیابی سیستم های کنترل و داده برداری توربین گاز
 8. ارزیابی سیستم های جانبی توربین گاز

پروژه تست توربین ملی به منظور بررسی و ارزیابی تست های مختلف انجام پذیرفته بر روی بخش های متفاوت توربین گازی از دیدگاه های متفاوت، تعریف گردیده و در حال اجرا می باشد.

رسالت اصلی این پروژه در شرکت توربوتک طراحی، ساخت و اجرای تست استندهای زیر مؤلفه ای، مؤلفه ای و کل توربین گازی می باشد که در ادامه به شرح مختصر این نوع تست ها پرداخته شده است.

تست استندهای زیر مؤلفه ای

اجزای مختلف مؤلفه های توربین گاز شامل پره های توربین توان و یا پره های کمپرسور بعد از طراحی های جدید نیاز به تست هایی به منظور تایید دارند. اینگونه تست استندها به منظور تست زیر مؤلفه ها ضروری می باشند.

تست استندهای مؤلفه ای

تست استندهای مؤلفه ای به استندهای اجزای مختلف موتور اطلاق می شود. طراحی های جدید اجزای مختلف توربین گاز توسط کارشناسان توربوتک مستلزم تست این قطعات در شرایط جدید می باشد. لذا طراحی و ساخت این تست استند ها نیز در برنامه های شرکت توربوتک قرار دارد.

تست استند کل توربین گاز

شرکت توربوتک برای اولین بار در خاورمیانه طراحی ، ساخت واجرای تست استندهای دو منظوره را در دستور کار قرار داده است. در این تست استند به عنوان یک تست استند پیشرفته از آخرین تکنولوژی های به روز دنیا استفاده شده است. مهم ترین ویژگی این تست استند به صورت زیر می باشد:

 1. استخراج کامل مشخصات توربین گاز تحت شرایط مختلف سایت
 2. تست سرعت کامل و تست بار کامل بدون اتصال به شبکه
 3. قابلیت اتصال به شبکه
 4. تست سرعت متغیر و تست بار متغیر
 5. تست توربین با سوخت مایع و گاز
 6. تست کمپرسور در محدوده چک کامل تا نزدیکی نواحی سرج
 7. تست سیستم کنترل و داده برداری

هدف پروژه :

در طی پروسه ساخت توربین گاز IGT25، تغییرات جزئی پیش می آید که غیر قابل اجتناب است. این تغییرات معمولا به صورت TSR به تیم مهندسی پروژه اعلام می شود. بعد از تکمیل پروسه ساخت، تیم پروژه تست توربین ملی با توجه به تغییرات انجام شده در توربین گاز IGT25، پروسه تست مختص محصول را ارائه می دهد. در واقع هدف این پروژه استخراج پروسه های تست محصولات می باشد.

چشم انداز پروژه :

با توجه به پروژه های آتی تعریف شده ، چشم انداز این پروژه ایجاد زیر ساخت مناسب و دانش کافی به منظور استخراج تست توربین های گاز ارتقاء یافته می باشد.


داده‌های مورد نیاز تست‌های طراحی ممکن است تا ده ها برابر تست تحویل‌دهی افزایش داشته باشد، به همین منظور باید یک سیستم جدا برای داده‌برداری تست‌های طراحی، منظور شود. پروژه داده برداری به همین منظور در شرکت توربوتک تعریف شده است.

جهت طراحی سیستم‌های داده‌برداری و تله متری تست استند طراحی، تعریف دقیق تست‌های مورد نیاز، پارامترهای مورد نیاز برای هر تست، تعیین ویژگی‌های دقیق پارامترهای تعیین شده، سناریوهای اجرای تست‌ها و نحوه استفاده از داده‌های بدست آمده کاملاً ضروری است.

داده‌های اندازه‌گیری شده رایج در تست‌استندهای طراحی معمولاً شامل فشار حالت ماندگار، فشار دینامیک، کرنش دینامیک، کرنش استاتیک، دمای هوا، دمای سطح ارتعاش و سرعت سیال هستند. بخشی از این داده‌ها در قسمت‌های ساکن توربین، بخشی در قسمت‌های دوار و بخشی در هر دو قسمت ساکن و دوار توربین اندازه‌گیری می‌شوند.

هدف پروژه:

در حال حاضر سازندگان توربین های گاز صنعتی سرمایه گذاری بالایی به منظور تکمیل و توسعه سیستم های داده برداری انجام می-دهند. هدف این پروژه استخراج داده های مورد نیاز جریان در توربین گاز به روش های نوین می باشد.

چشم انداز پروژه:

این پروژه به منظور دستیابی به دانش طراحی و ساخت سیستم های داده برداری استاتیک و دینامیک از جمله سیستم های تله متری می باشد.


به طور کلی اختراع حق انحصاری است که به مخترع آن در قبال خلق و ایجاد محصول با فرآیند صنعتی که دارای وصف جدید بودن، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی است از طرف دولت و قوه حاکمه اعطاء می شود. به عبارت دیگر اختراع به معنی راه حل جدید و نوآورانه برای حل یک مشکل فنی است. این راه حل ممکن است به ایجاد وسیله، دستگاه، محصول دارو یا فرآیند صنعتی کاملا جدید مربوط باشد و یا ممکن است فقط بهبود جزئی محصول یا فرآیند شناخته شده ای باشد. از طرفی اختراع حاصل و ثمره تلاش فکری و تراوش ذهنی مخترع است که در قالب یک محصول صنعتی یا فرآیند صنعتی متبلور می شود. اما از اختراع در قوانین مختلف کشورها زمانی حمایت می شود که این اختراعات طبق تشریفات جاریه آن کشور در موعد و زمان مقرر به ثبت رسیده باشد و شرط استفاده از این حق، ثبت آن در نزد مرجع ذی صلاح (اداره ثبت اختراعات) می باشد. حق اختراع در اینجا معادل واژه پتنت می باشد.

به منظورحفظ دانش ملی و کسب ثروت از طریق این دانش سه پارامتر اساسی حائز اهمیت می باشند که عبارتند از:

 1. استراتژی فناوری
 2. تحقیقات کاربردی
 3. حفاظت حقوقی

مجموعه OTC به عنوان مجری طرح توربین ملی در راستای نیل به خودکفایی و دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت توربین-های گازی در داخل کشور، پروژه ساخت توربین 25 مگاوات با برند (IGT25) را در زمره مهم ترین اهداف کلان خود قرار داده است. در این میان برای دستیابی به برند ملی و ثبت نوآوری های خلاقانه از سوی کارشناسان تیم مجری، پروژه پتنت به عنوان یکی از اصلی ترین گام های نیل به این هدف تعریف شده است و از اهداف بلندمدت این پروژه ثبت اختراعاتی در حوزه جهانی می-باشد. این پروژه از یک سال گذشته فعالیت های خود را در دفتر طراحی این مجموعه (شرکت توربوکمپرسور تک خاورمیانه) با برنامه ریزی 60 پتنت در زمره کلیه پروژه های قطعه ای و سیستمی توربین ملی آغاز نموده است. فعالیت های این پروژه به زیر بخش های مجموعه پتنت های روتور، محفظه، پره، وندور آیتم ها، نرم افزار کنترل، سخت افزار کنترل و مجموعه پتنت های انتگراسیون سیستمی شامل پتنت های قابلیت-اطمینان و دسترس پذیری، انتگراسیون طراحی، تست و تست ریگ، پشتیبانی و... شکسته می شود

هدف پروژه:

مهم ترین اهداف این پروژه عبارتند از :

 1. کسب برند ملی
 2. حفاظت از طرح در رقابت با شرکت های رقیب داخلی
 3. حفاظت از طرح در برابر سازندگان خارجی
 4. حفظ و نشر دانش تحصیل شده در طول طرح
 5. ایجاد فرصت های جدید اقتصادی
 6. اظهار مستند نوآوری ها و دستاوردهای طرح

چشم انداز پروژه:

برخی از اهداف آتی این پروژه عبارتنداز :

 1. افزایش تعداد اختراعات ثبت شده در حوزه طرح توربین IGT25
 2. ثبت ایده ها و نوآوری ها در راستای ارتقاء توربین IGT25
 3. ثبت اختراعاتی در حوزه بین المللی
 4. ثبت اختراعات در زمینه خدمات پس از فروش توربین IGT25