گاز ترش مورد نیاز شرکت پتروشیمی بوشهر، از فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی تأمین خواهد شد که در واحدهای شیرین سازی گاز، بازیابی اتان، الفین و متانول، فرآورش می‌شوند.

طرح پتروشیمی بوشهر

در کلیه واحدهای پتروشیمی، تلاش مضاعفی انجام می‌گیرد تا ترکیبات گوگردی موجود در گاز طبیعی از آن جدا شود. مهم‌ترین ترکیب گوگردی که تبعات بسیار منفی برای سلامت موجودات زنده، عمر مفید و عملکرد تجهیزات و ماشین‌آلات، عمر مفید سیستم لوله کشی و نیز دقت ابزار دقیق دارد، گاز H2S است.

واحدهای افزایش فشار گاز (توربوکمپرسورها) یکی از حیاتی‌ترین تجهیزات در مجموعه‌های پتروشیمی خواهند بود، چرا که در صورت عملکرد پیش بینی نشده، فرایند جداسازی از H2S به درستی انجام نمی‌گیرد و تبعات بسیار منفی برای کلیه تجهیزات پایین دست ایجاد خواهد کرد.

شرکت توربوتک افتخار دارد که در مناقصه طراحی و تأمین تجهیزات دو مجموعه توربوکمپرسور و یک دستگاه سیستم تولید بخار (HRSG) بر رقیبان داخلی و خارجی فائق آمده است.

طراحی توربین بیست و پنج مگاواتی IGT25 برای اولین بار به دست کارشناسان توانمند ایرانی و در شرکت توربوتک انجام مگردد.

در پروژه پتروشیمی بوشهر دو دستگاه توربوکمپرسور (یک واحد درحال کار و یک واحد آماده به کار) وظیفه تآمین گاز طبیعی با فشار 69.9 Bara برای ورود به برج شیرین سازی را برعهده دارند.

تغییراتی که اختصاصآ برای این پروژه در توربین گاز IGT بیست و پنج طراحی شده است، باعث افزایش طول عمر مفید توربین به میزان ۲۰% می‌گردد. این توربین را در ردیف در سخت‌ترین شرایط حداقل ۱۸۴۰۷۰ kw در شرایط محیطی ۴۸ °C و ارتفاع ۷۵m از سطح دریا را تولید کند.

گاز خروجی از اگزوز توربین‌ها وارد ۱ سیستم تولید بخار شده و بخار مافوق گرم (Super Heat) با فشار پایین تولید می‌کند.

طرح پتروشیمی بوشهر